İSTANBUL' un KONUT FİYATLARINDAKİ SON DURUMU NE ?

Sektörel

İSTANBUL' un KONUT FİYATLARINDAKİ SON DURUMU NE ?

5.11.2021

İstanbul'daki konut fiyatlarında son durum ne?

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını indirmesiyle vatandaşlar konut arayışlarını artırdı. 1 milyon TL'den ucuz konutlara odaklanan vatandaşlar, İstanbul'daki konut fiyatlarını araştırıyor. Peki İstanbul'daki konut fiyatlarında son durum ne?


 

TCMB'nin son iki PPK toplantısında 300 baz puan faiz indirmesinden sonra üç kamu bankası konut kredisi faiz oranlarınnı 1 milyon Türk Lirası'nın altında tutardaki konutlar için yüzde 1.29'a düşürdüğü açıkladı. Habertürk Gazetesi'nden Alper Öcal'ın haberine göre; kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını indirmesiyle vatandaşlar konut arayışlarını artırdı.

Peki İstanbul'da konut piyasası görünümü nasıl?

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile Sahibindencom tarafından hazırlanan konut piyasası görünümüne göre Ekim'de Türkiye genelinde ortalama satılık ev ilan etrekare cari fiyatı yüzde 42,3 oranında yükselerek 4 bin 637 TL olarak gerçekleşirken, İstanbul’da yükseliş yüzde 43,1 seviyesinde oldu ve metrekate fiyatı 6 bin 250 TL olarak gerçekleşti. İstanbul'da aylık yükseliş ise yüzde 6.9 oldu.

Sahibinden verilerine göre, geçtiğimiz ay İstanbul'da satılık konut arzı yalnız binde 2 yükselerek 807 binden 808 bine çıkarken satılık ev talebi ise aynı dönemde yüzde 5'e yakın arttı ve 49 binden 52 bine yükseldi.

Sektör temsilcileri talepteki yükselişe ek olarak faiz oranlarının indirilmesi ve dolar/TL'de yaşanan artışla beraber daha önceki faiz indirimlerinde olduğu üzere konut fiyatlarında kısmi de olsa yükseliş olmasının öngörüyor.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (INDER) faiz indiriminin ilk etapta özellikle ikinci el evlerde yeni bir alım dalgasına neden olacağını öngörürken, birinci el ipotekli ev satışlarında ise kamu bankaları ve Emlak Konut ile özel kampanyaların yapılmasının gerekli olduğunu aktardı.

PROJELERDE AĞIRLIK AVRUPA YAKASINDA

İstanbul'da halihazırda satışı süren birinci el konut projelerinde 1 milyon Türk Lirası'ndan düşük fiyata sahip konutların Avrupa Yakası'nda ve ağırlıklı şekilde şehrin batısında yoğunlaştığı belirtiliyor. 

Emlak bilgi ve pazarlama platformu Emlak8 verilerine göre, İstanbul'un Avrupa yakasında Esenyurt, Beylikdüzü, Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Başakşehir, Kağıthane gibi ilçeler birinci el satılık evlerde ilk sıralarda yer alırken bu bölgede fiyat olarak da 500 bin Türk Lirası'ndan ucuz pek çok proje mevcut. Konutların büyüklüğü ise 35 metrekareden başlayarak üç hanelere kadar yükselebiliyor.

Anadolu yakasında ise Pendik, Maltepe, Sancaktepe, Çekmeköy, Tuzla ön plana çıkan ilçelerden. 

Emlak8 verilerine göre İstanbul’da ortalama ev fiyatı 1 milyon Türk Lirası'ndan fazla olan ilçeler Adalar, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz, Kadıköy, Sarıyer ve Şile olarak kaydedildi.

 

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive