Hacizli arsa satılır mı?

Hacizli arsa satılır mı?
İlginç Haberler

Hacizli arsa satılır mı?

13.12.2019

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun 'Anneannemden kalma bir arsamız var. Annem ve dayım rahmetli. Bizler 4 torunuz. Benim bir AVM’ye borcumdan dolayı arsaya haciz koydurmuşlar. Bu arsayı satabilir miyiz? Ben kuzenime vekalet versem, takılmadan satabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun 'Anneannemden kalma bir arsamız var. Annem ve dayım rahmetli. Bizler 4 torunuz. Benim bir AVM’ye borcumdan dolayı arsaya haciz koydurmuşlar. Bu arsayı satabilir miyiz? Ben kuzenime vekalet versem, takılmadan satabilir miyiz?' sorusuna cevap verdi. İşte Tamer Heper'in yazısı...

Bir gayrimenkulün belli hissesine haciz tatbik edilebilir. Bu, tüm hisselerin hacizli olduğu anlamına gelmez. Sadece borçlu ortağın hissesine haciz tatbik edilir, diğerlerinin hissesi serbesttir.

Okuyucumun da miras payına haciz tatbik edilmiş. Ancak mülkiyet elbirliği mülkiyeti ise hisselerin ayrılması sözkonusu değil. Şayet paylı mülkiyet ise sizin payınız bellidir.

Satışa gelince... Satış için kamu haczi hariç haczin kaldırılması şartı aranmaz. Hacizli mallar satılır. Ancak hacizli malı alacak bir alıcı bulunursa! Bu çok zor. Çünkü hacizli malı alacak olan, haciz kaydı ile alacak ve haciz koyulan borcu üstlenmiş olacaktır.

Üstelik hissenizin satışının yapılabilmesi için şayet ortaklık elbirliği mülkiyetiyse bunun paylı mülkiyete çevrilmesi şarttır. Bu şartlara dikkat edilerek satış yapılacaksa hukuken engel yoktur.

Böyle bir paylı mülkiyette, hisse satışı yapılacaksa bunun için birilerine vekalet vermek de gerekmez. Doğrudan sizin tarafınızdan da satış yapılabilir. Vekaleten olmaz mı? Olur elbet ama sanki hacizli bir malı satmak için bir kaçamak yolmuş gibi düşünülmüş. Hayır böyle bir kaçamak yola gerek yoktur.

Hep not koyuyorum, ‘şayet paylı mülkiyetse’ diye. Zira elbirliği mülkiyeti halinde hisse satışı sözkonusu değildir. Bu hacizli olduğu için değil, elbirliği mülkiyetinde ferdi hareket edip pay satışı yapmak hukuken mümkün olmadığı için.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive