Sınırları zorlayan mimari yarışma!

Sınırları zorlayan mimari yarışma!
İlginç Haberler

Sınırları zorlayan mimari yarışma!

30.11.2019

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ortaklığıyla, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını masaya yatıran toplam 30 bin TL ödüllü “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” düzenlendi.

Birçok alanda Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Bursa, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde adından çok söz ettirecek bir projeyi daha hayata geçiriyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, ‘Uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını masaya yatıran toplam 30 bin TL ödüllü “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” protokolü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir arasında imzalandı.

Geleceğe yönelik vizyon

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, uzay teknolojilerinin görüşüldüğü, insansız hava araçlarının ve yüksek teknolojilerin sıkça dile getirildiği bir ortamda biraz daha ileri aşamada Mars’taki yaşamı keşfedebilmek ve bu manada geleceğe yönelik bir vizyon koyabilmek amacıyla bu etkinliğin anlamlı ve değerli olduğunu belirtti. “Mars 2050: Yaşam alanı fikir yarışması” sürecinin 30 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasını kapsadığını dile getiren Başkan Aktaş, “Fikir yarışması ile uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği konularının ele alınması hedefleniyor. Bu sayede; aşırı zorluklar içeren koşullarda, Mars gibi yeni nesil vizyon ve projelendirme sahalarında ve diğer gök cisimlerinde ortam, kaynak ve yaşam alanı ihtimali araştırması, tasarımı ve inşası üzerine yeni gelişen faaliyet alanına ürün verilmesi amaçlanıyor. Yarışma, öğrenci ve profesyonel olmak üzere iki kategoride yürütülecek ve kazananlara Büyükşehir Belediyemiz tarafından toplam 30 bin lira ödül verilecek” diye konuştu.

İlklerin şehri Bursa

Projeyi hazırlayan Mimarlık Fakültesi hocaları ile destekleyen ve sahiplenen Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise, bugüne kadar Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren Bursa’nın bu konuda da ilginç bir başlangıç yaptığını dile getirdi. Ekstrem şartlarda insan hayatının devam etmesiyle ilgili insanların düşüncesini zorlayan bir proje hayata geçirdiklerini dile getiren Karademir, “Bir taraftan gelişmiş ülkeler uzayı parsellerken Ay’a ve Mars’a giderken, bir taraftan da dünya maalesef Mars gibi olmaya doğru gidiyor. Yani Ekstrem şartlar, karbondioksit ve çevre kirliliği devam ediyor. Dolayısıyla insan medeniyetinin varlığını sürdürebilmesi için çözüm öneren gruplardan olmak dileğiyle sınırlarımızı zorlayan bir proje konsepti bu. Özelikle gençleri ve profesyonelleri de bu projeye katılmaya davet ediyorum” dedi.

30 bin lira ödül

Yarışma hakkındaki tüm detaylar Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi resmi web sayfalarında açıklanacak. Öğrenci ve profesyoneller olmak üzere iki kategoride yapılacak olan yarışmanın öğrenciler kategorisinde toplam 9 bin TL olmak üzere 6 adet eşit başarı ödülü verilecek. Profesyonel kategorisinin birincisi 10 bin TL, ikincisi 5 bin TL, üçüncüsü ise 3 bin liranın sahibi olacak.  Ayrıca 3 adet de 1000’er TL'lik mansiyon ödülü olacak.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive