İnşaat sektörü yeniden canlanıyor

İnşaat sektörü yeniden canlanıyor
Sektörel

İnşaat sektörü yeniden canlanıyor

26.11.2019

İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 2019 yılı Ekim ayında yüzde 0.89 artarak, 74.56 oldu. Bu da, inşaat malzemeleri sanayinin yavaş da olsa toparlanmaya başladığını gösteriyor...

İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, ekim ayında % 0.89 artarak, 74.56 oldu. Bu gelişme, inşaat malzemeleri sanayinin yavaş da olsa toparlanmaya başladığını gösteriyor. Ekimde ipotekli konut satışları güçlü seyrini sürdürdü. Faizlerdeki düşüşün ve birikmiş talebin de etkisiyle, ipotekli konut satışlarında yıllık bazda artış güçlü bir şekilde devam ediyor. Ancak, satış adetinin eylüle göre bir miktar gerileme kaydettiği görülüyor. İpotekli konut satışları, eylülde 57.8 bin adet olurken, ekimde 50.4 bin adet oldu. Geçen yıl kasım ayında satışlar, 5.3 bin adete kadar gerilemişti.

İnşaat sektörü güven endeksinde de toparlanma devam ediyor.

Detaylar

Konut piyasası verilerinin detayına bakıldığında;

- İpotekli konut satışları son 3 aydır yüksek artış kaydediyor.  Ocak - Eylül döneminde 238 bin adet ipotekli konut satışı yapılırken, yıllık azalış % 9.8’e geriledi.

- Konut kredisi faiz oranlarında düşüş ise, sınırlı kalıyor. 8 Kasım haftası itibariyle konut kredisi faizleri % 13.01 iken, 4 haftalık ortalamalara göre % 13’ler seviyesinde. Sene başında % 28’ler seviyesinde idi.

- İkinci el konut satışları, son 3 aydır artış gösteriyor. Ekimde yıllık % 29 artarken, Ocak - Ekim döneminde % 1 artışla 724 bin adet oldu.

İnşaat sektörü verilerine bakıldığında;

- İnşaat maliyet endeksinde gerileme sürüyor: Ağustosta yıllık artış % 10.8’e geriledi. Eylül 2018’de ise yıllık artış, % 39.66’ya kadar yükselmiş idi.

- İnşaat sektörü güven endeksinde, kademeli iyileşme sürüyor. Son 5 aydır artan endeks 65.1 ile Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesinde. Özellikle son 3 aydır yüksek artışlar görülüyor.

- İnşaat sektörü istihdamı, ağustosta aylık 24 bin kişi azalırken, toplam istihdam edilen kişi sayısı 1.48 milyon kişiye geriledi. Geçen yıl ocak ayında, sektörde toplam istihdam sayısı 2.2 milyon kişi idi.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2024 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive