Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Ne Kadar Yapılacak?

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Ne Kadar Yapılacak?
Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Ne Kadar Yapılacak?

19.06.2019

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tespit edilen binalar yıkıldıktan sonra hem ev sahiplerine hem de kiracılara kentsel dönüşüm kira yardımı yapılıyor.2019 Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar yapılacak ?

Riskli yapılar vatandaşlar için hayati risk taşıyor. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında sağlıklı hale getirilmesi için hayata geçirilen kira yardımı ka nunu kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor. Vatandaşlar kentsel dönüşüm kapsamında alacakları kira yardımını yakından takip ediyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca vatandaşlara illere göre en düşük 595, en yüksek 960 lira kira yardımı veriliyor. Riskli yapılardaki hak sahiplerine yapılan kira yardımları, Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık değişim oranına göre belirleniyor. 

36 aya kadar yardım

Kanuna göre, riskli yapılarda oturanlar kişlere 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor. Ancak, bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa, bu süre 36 aya kadar uzatılabiliyor.

Hasar ve risk tespiti maliyeti

200 metrekarelik bina için 906 lira ücret alınıyor. Tespit ücreti malikler tarafından karşılanıyor. 100 metrekare için bakanlık 600 lira tespit kredisi veriyor. Kredinin geri ödemesi ise 24 ay.

Başvurular nereye yapılıyor?

Kira yardımı için tahliyeden itibaren en geç bir yıl içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm müdürlüklerine diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne gerekli belgeleriyle dilekçe veriliyor. Ev sahipleri ve kiracılar için farklı belgeler isteniyor. 

İl il kira yardımı

595 lira: Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis. 
 
675 lira: Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce. 
 
755 lira: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale. 
 
830 lira: Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van. 
 
905 lira: Adana, Antalya, Bursa, Konya.
 
960 lira: Ankara, İstanbul, İzmir. 

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2024 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive